Spojiť sa s nami

Ktorý VPN protokol je ten najlepší? A čo to vlastne je?

VPN_smartfon

Bezpečnosť

Ktorý VPN protokol je ten najlepší? A čo to vlastne je?

Aj vo svete VPN existuje viacero protokolov, medzi ktorými si môžeme vybrať. Protokol má totiž veľký vplyv na to, ako samotná služba funguje. No a medzi protokolmi sú samozrejme isté rozdiely. Dnes sa preto pozrieme na to, aké protokoly poznáme a ktorý z nich je ten najlepší. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Čo je VPN protokol?

V skratke si ešte niečo povieme aj k tomu, čo to vlastne taký VPN protokol je. Ide o súbor pravidiel, ktoré usmerňujú to, ako medzi sebou zariadenia v rámci siete komunikujú. Protokoly môžete vidieť napríklad pri pripájaní sa na internet. Jedným z protokolov je totiž http, pomocou ktorého komunikujete s webom, ktorý chcete navštíviť. VPN protokol je ale trochu odlišný a slúži výhradne na VPN.

Počas využívania služieb VPN ale s webom komunikujete cez server, ktorý prevádzkuje váš poskytovateľ VPN. Takáto sieť VPN preto musí využívať samostatný protokol, aby vedela šifrovať danú komunikáciu. Rozdiely v protokoloch sú napríklad v počte krokov, ktoré potrebuje daný protokol vykonať. Čím menej krokov, tým je protokol rýchlejší, no dbá sa samozrejme aj na zabezpečenie.

OpenVPN

Tento protokol je zrejme najznámejší a najviac používaný. Využíva ho totiž väčšina poskytovateľov služieb VPN. Ponúka totiž rýchlosť ale aj bezpečnosť bez akýchkoľvek výraznejších kompromisov. OpenVPN je dokonca tak dobrý, že ho ako predvolený protokol využívajú takmer všetky siete VPN. Pri výbere poskytovateľa služieb VPN preto určite odporúčame toho, ktorý ako predvolený protokol ponúka OpenVPN. Existujú ale isté výnimky, kedy si možno vyberiete iný protokol.

WireGuard

V roku 2021 prišiel na trh nový hráč s názvom WireGuard. Ide o zaujímavý protokol, ktorý má potenciál minimálne ohroziť dominantnú pozíciu vyššie spomenutého protokolu. WireGuard je totiž mimoriadne rýchly a práve preto sa ozývajú hlasy, ktoré spochybňujú práve jeho bezpečnosť. No ak je pre vás rýchlosť prvoradá a chcete vyskúšať novú alternatívu, tak siahnite po WireGuard protokole.

SSTP

Secure Socket Tunnelling Protocol pochádza zo začiatku 2000-tych rokov a je pomerne rýchly a aj bezpečný. To, že nedosahuje také čísla ako OpenVPN sa pripisuje najmä faktu, že jeho kód vlastní Microsoft. A táto spoločnosť má za sebou rôzne nepríjemnosti v oblasti zabezpečenia súkromia. Preto si názor o SSTP vytvorte sami.

L2TP/IPsec a IKEv2/IPsec

L2TP je protokol pripojenia, ktorý je vo všeobecnosti spárovaný s bezpečnostným protokolom IPsec na posilnenie šifrovania. Protokol je spoľahlivý, no oproti ostatným alternatívam mimoriadne pomalý. V prípade IKEv2 ide o presný opak, protokol je mimoriadne rýchly, no zaostáva v zabezpečení. Tieto protokoly sú preto zaujímavé skôr pre vývojárov, pretože poskytujú väčšiu flexibilitu, než napríklad v prípade OpenVPN. Bežný používateľ ale rozdiel nespozná.

PPTP

Point-to-point tunneling protokol patrí k tým starším. Pochádza totiž ešte z konca minulého storočia a preto nie je nijak extrémne rýchly a už vôbec nie bezpečný. Z istých dôvodov ho ale niektorí poskytovatelia služieb VPN stále ponúkajú. Na takéto ponuky si preto dajte pozor.

Proprietárne protokoly

Na koniec sa pozrieme na protokoly, ktoré si vytvorili samotní poskytovatelia VPN služieb. Ide skôr o testovacie VPN, ktoré ale môžu byť pre istú skupinu ľudí zaujímavé. Medzi takéto protokoly patrí napríklad Hydra, ktorú vyvinula spoločnosť Hotspot Schield. Ide o perfektný príklad zvýšenia rýchlosti na úkor bezpečnosti. Protokol totiž využíva iba 128-bitové šifrovanie miesto klasického 256-bitového.

Spoločnosť NordVPN chcela mať tiež svoj vlastný protokol, no nechcelo sa jej začínať od nuly. Preto upravila protokol WireGuard, čím vznikol protokol NordLynx. Samotný protokol je mimoriadne rýchly a jeho bezpečnosť je tiež na pomerne vysokej úrovni.

No a v neposlednom rade tu máme protokol Lightway, ktorý vytvorila spoločnosť ExpressVPN. Podobne ako NordLynx, aj Lightway je mimoriadne rýchly a bezpečný protokol, ktorý stojí za vyskúšanie.

Či už pôjdete do overenej klasiky v podobe OpenVPN, alebo vyskúšate jeden z novších protokolov, tak veríme, že vám služby VPN poskytnú oveľa lepšiu bezpečnosť v online svete. Určite si taktiež pozrite najväčšie výhody, ktoré VPN služby vedia ponúknuť.

Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac Bezpečnosť

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor