Spojiť sa s nami

Čo je to VPN? A ako sa používa?

Co-je-to-VPN

VPN

Čo je to VPN? A ako sa používa?

VPN technológia je čoraz frekventovanejší pojem. Dôvodom sú pribúdajúce kybernetické útoky na internete, úniky osobných údajov, či zneužívanie osobných údajov. VPN je skratkou od Virtual Private Network, teda privátna virtuálna sieť. Úlohou tejto technológie je zvýšiť anonymitu na internete. Ako ale funguje a čo je to VPN? To sa vám pokúsime priblížiť nižšie.

Ako funguje VPN?

Vždy keď komunikujeme na internete so stránkou, či onou online službou, tak táto komunikácie prebieha prostredníctvom IP adresy. Pre tých, ktorí nevedia, tak IP adresa je identifikátor každého používateľa pripojeného k internetu. Pomocou tohto údaju viete vystopovať kde sa nachádza zariadenie, cez ktoré ste pripojený k internetu. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že IP adresa je vaše telefónne číslo a internetová stránka má rovnako IP adresu, na ktorú voláte. Prejdime ale teraz k tomu, čo robí VPN. Vo svojej podstate VPN služby vytvárajú akýsi most medzi vami a serverom, ku ktorému sa pripájate. Celá komunikácia je smerovaná cez server (alebo viac serverov) tretej strany. Znamená to, že keď napríklad otvoríte stránku, tak nekontaktujete priamo server, na ktorej je webová stránka uložená, ale svoju požiadavku pošlete cez prostredníka, teda server tretej strany. Vďaka tomu, ak dochádza napríklad k sledovaniu vašej aktivity na internete, tak hacker, prevádzkovateľ internetu a podobne, reálne nevidí, čo robíte.

Sú VPN služby bezpečné?

Nie každá VPN služba je rovnakou. To si treba pamätať. Dôvodom je, že každá VPN služba využíva iné šifrovacie protokoly, nemusí mať v požadujúcej miere zabezpečené servery a podobne. Častým nedostatkom niektorých (najmä bezplatných) VPN je, že obmedzujú rýchlosť pripojenia, či objem dát, ktoré môže používateľ cez službu preniesť. Inými slovami, tak ako pri výbere auta sa pozeráme po vlastnostiach vozidla, tak rovnako je potrebné sledovať aj vlastnosti VPN služieb. Tie najväčšie VPN služby, ako sú napríklad NordVPN, SurfsharkVPN a ďalšie, sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné.  Na druhej strane existuje rada bezplatných VPN služieb. V tomto prípade si je ale potrebné uvedomiť, že prevádzkovanie tohto typu služby dačo stojí. Inými slovami, peniaze musia zarábať niekde inde, ako je predplatné. Jeden z nedávnych prieskumov ukázal, že takmer 40% bezplatných VPN služieb zneužíva dáta svojich zákazníkov, alebo s nimi ďalej pracuje a zarába na nich peniaze. 

Na čo všetko sa dá využiť VPN?

Prvým a primárnym cieľom VPN služieb, je skryť identitu používateľa. Nie je to ale jediný účel, za ktorým môžete túto služby využiť. Určite ste sa už stretli s tým, že vám nešla otvoriť stránka z dôvodu, že bola blokovanou pre zahraničných návštevníkov. Pomocou VPN môžete zmeniť vašu IP adresu, aby stránka registrovala, že sa nachádza napríklad v susednej Českej republike, či v Amerike a podobne. Inými slovami, môžete si zmeniť IP adresu tak, aby si stránka myslela, že sa pripájate k nej z povolenej krajiny. Druhým tipom, ako možno využiť VPN, je za účelom ušetrenia peňazí pri kúpe rôznych služieb, či predplatného. Napríklad taký YouTube Premium v našich končinách stojí aktuálne 7,19€.

Zdroj: Čojetovpn.sk / Printscreen cena YouTube Premium zo Slovenska

Keď si ale zmeníte IP adresu na Indiu, tak predplatné si budete môcť kúpiť už od ₹129, teda necelé 2€/mesiac. Inými slovami, prostredníctvom zmeny miesta, kde sa nachádzate, môžete ušetriť na predplatnom. Samozrejme lokalitu miesta, odkiaľ sa pripájate k internetu, zmeníme len virtuálne a nie fyzicky.

Zdroj: Čojetovpn.sk / Printscreen po zmene IP adresy na Indiu

Mnohé VPN služby rovnako umožňujú blokovať škodlivé stránky, či reklamy na internete. Tak isto jednou z výhodou používania tohto typu služieb je, že sa viete prostredníctvom nich vyhnúť útoku hackerov „man-in-the-middle“. Ide o typ útoku, kedy hacker sleduje vašu aktivitu a odchytáva to, čo robíte. Pomocou VPN ale šifrujete komunikáciu na internete. Dáta z vášho zariadenia odchádzajú šifrované na server tretej strany, z ktorého ďalej rovnako odchádzajú zašifrované. Následne dáta prijímate rovnako zašifrované a vo vašom počítači dochádza k ich odšifrovaniu.

Na čo si dávať pozor pri výbere VPN služby?

Ako sme vyššie naznačili, tak každá VPN služba je inou. Odporúčame vám preto pozerať sa nielen po renomé poskytovateľa, či cene, ale aj po tom, či nejakým spôsobom neobmedzuje rýchlosť pripojenia, objem prenesených dát, a kde sa nachádzajú servery VPN služby. Rovnako vám odporúčame pozerať sa po službách, ktoré používajú IPv6 protokol. Mnoho služieb totiž používa ešte zastaralý protokol IPv4. Rozdiel je v tom, že novší protokol poskytuje výrazne viac IP adries, prostredníctvom ktorých môžete maskovať svoju identitu na internete. Samozrejme, netreba zabúdať ani na šifrovací protokol, aký služba používa. Odporúčame vám zlatý štandard šifrovacia AES-256.

Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac VPN

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor