Spojiť sa s nami

RECENZIA Surfshark VPN: Ako funguje a na čo všetko sa dá využiť?

Surfshark VPN

Recenzie

RECENZIA Surfshark VPN: Ako funguje a na čo všetko sa dá využiť?

Medzi používateľmi internetu sa čoraz viac hovorí o VPN službách. Dôvodov, prečo tomu tak je, je viacero. Všetky ale majú spoločného menovateľa, ktorým je ochrana súkromia na internete. V posledných rokoch sme mohli byť svedkami mnohých kybernetických útokov, únikov dát, ale aj špehovania. Nehovor viac o blokovaní stránok, či obsahu na internete. Prostredníctvom VPN služieb môžeme ale viacerým problémom predísť.

V súčasnosti jednou z najviac rozmáhajúcich sa VPN služieb, ktorá naberá na popularite, je Surfshark VPN. Ako funguje a oplatí sa investovať približne 2€/mesiac za túto službu? Dozviete sa nižšie.

Surfshark VPN: Recenzia

Surfshark VPN môžeme používať ako v Android, či iOS smartfóne, tak aj v počítači.  Okrem iného možno službu používať aj ako rozšírenie v prehliadači Edge, Chrome, či Firefox. Odporúčam vám ale stiahnuť si aplikáciu. Dôvodom je, že v prípade rozšírenia v prehliadači, komunikácia je šifrovanou len prostredníctvom prehliadača. Ak používate aplikáciu, tak všetka komunikácia prostredníctvom internetu je šifrovanou. Potom, ako stiahnete aplikáciu pre počítač, tak tá ponúka veľmi intuitívne rozhranie. Ako môžete vidieť nižšie, tak v ponuka máte k dispozícii viacero možností, ako môžete interagovať s aplikáciou. Ide konkrétne o Locations (umiestnenie servera), Static IP (statická IP), MultiHop, či Quick Connect (rýchle pripojenie). Dostupné je aj menu v bočnej lište, ktorému sa budeme venovať neskôr.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Pomocou možnosti Location môžete meniť server, prostredníctvom ktorého ste pripojený k internetu. Ide o vcelku šikovnú funkciu, ak chcete pristupovať k obsahu, ktorý je blokovaný vo vašej krajine. Samotné prepojenie z jednej krajiny do druhej trvá pár sekúnd. Rovnako nechýba ani možnosť pridania krajín medzi vaše populárne servery. Potom, ako sa pripojíte k serveru, tak v pravej strane uvidíte poznámku „Connected“, teda pripojený. Mimochodom, pomocou možnosti Quick-connect, sa pripojíte k najrýchlejšiemu serveru vo vašom okolí.

Zdroj: Cojetovpn.sk

„Vo svojich dokumentoch o zásadách Surfshark zdôrazňuje, že nezaznamenáva adresy IP, históriu prehliadania, množstvo použitej šírky pásma, sieťovú prevádzku a dokonca ani časové pečiatky pripojenia.“

Surfshark VPN nájdeš tu

V súvislosti s používaním Surfshark rovnako treba spomenúť, že ho môžete používať súčasne na smartfóne a aj na počítači, prípadne aj na inom zariadení. Nateraz služba dokonca nelimituje počet zariadení, na ktorom môžete využívať jeden účet v rovnakom momente.

MultiHop: Čo je to?

Jedna z funkcií, ktorá vyčnieva nad ostatnými v porovnaní s ďalšími VPN službami, je MultiHop. Ide o funkciu, ktorá je schopnou presmerovať tok dát prostredníctvom dvoch serverov. Môžeme tak hovoriť o extra vrstve ochrany. K dispozícii máte viacero kombinácií serverov z rôznych štátov. Napríklad: Veľká Británia – Francúzsko, Amerika – Holandsko, Nemecko – Poľsko a podobne.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Ďalšie funkcie Surfshark

Ako sme vyššie písali, tak k dispozícii je aj ďalšie menu. V ňom nájdete dodatočné funkcie. Napríklad „Alert“. Ide o funkciu, ktorá vás upozorní na to, ak sa váš e-mail, prihlasovacie údaje, či údaje z bankovej karty, boli hacknuté. Funkciu funguje na veľmi jednoduchom princípe. Potom, ako si ju aktivujete, tak do aplikácie vložíte údaj, ktorý chcete sledovať. Ak sa neskôr objaví pri nejakom úniku dát (ktorý je známy), tak vás na to aplikácia upozorní.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Aplikácia k dispozícii ponúka aj ďalšie nástroje, napríklad antivírus, či súkromné vyhľadávanie na internete bez toho, aby algoritmy brali do úvahy vašu minulú aktivitu. V rámci aplikácie nájdete aj ďalšie zaujímavé funkcie, ktoré môžu byť pre mnohých lákadlom. Môže ísť napríklad o blokovanie reklamy na webe, či blokovanie sledovačov. Taktiež nechýba ani funkcia, prostredníctvom ktorej sa viete schovať pred ostatnými zariadeniami, ktoré sú pripojené k rovnakej LAN sieti, či možnosť automatickej zmeny IP adresy bez toho, aby vás odhlásilo z internetu.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Mimochodom, v aplikácii nájdete aj funkciu Whitelister. Ide o nástroj na rozdelené tunelovanie, ktorý vám umožňuje rozhodnúť, ktoré aplikácie a webové stránky používajú pripojenie VPN.  Mnoho VPN spoločností ponúka doplnky k základnému predplatnému. NordVPN a ďalší poskytujú súkromné, statické IP adresy, ktoré sú užitočné vždy, keď zistíte, že je vaše pripojenie VPN zablokované. Surfshark neponúka vyhradené adresy IP, ale umožňuje zákazníkom bezplatný prístup k statickým serverom. Každý, kto používa statický server Surfshark, zdieľa IP adresu so všetkými ostatnými, ktorí používajú rovnaký server. K tejto funkcii sa dostanete prostredníctvom karty Static IP.

Rýchlosť prenosu dát

Samozrejme, jednou zo základných otázok pri kúpe VPN služieb, ktorú by ste si mali zodpovedať je, či VPN služba obmedzuje prenosové rýchlosti. Surfshark tvrdí, že nie. Môžeme potvrdiť, že pri pripojení sa do susedného štátu, sme sa nestretli s obmedzením rýchlosti. Rovnako aj ping (odozva) bol prakticky identický, ako keď sa pripájame k internetu bez použitia VPN.

Zdroj: Cojetovpn.sk

V súvislosti s rýchlosťou a objemom prenesených dát musíme uviesť, že internetové pripojenie je zároveň aj stabilným, čo nás milo prekvapilo. Nedochádzalo teda k výpadkom internetu, či sekaniu.

Treba ale povedať, že s pribúdajúcimi kilometrami, pribúda aj ping. V prípade niektorých serverov sa môžete stretnúť aj s poklesom rýchlosti internetu. Zatiaľ, čo odozva naprieč Európou je prakticky od 20 do 50 milisekúnd, tak po pripojení sa napríklad cez server v Amerike, môže byť aj cez 150, či 200 milisekúnd. Výrazne prepady rýchlosti internetu sme zaznamenali po pripojení sa na servery v krajinách, kde je vo všeobecnosti infraštruktúra horšou. Napríklad potom, ako sme sa pripojili na server v Andore, tak síce ping bol okolo 100 milisekúnd, tak rýchlosť internetu sa prepadla pod 13 Mbps.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Povedzme si ale úprimne, koľkokrát ste potrebovali, či budete potrebovať pripojiť sa cez server v krajine mimo Európskej únie alebo s horšie vybavenou technickou infraštruktúrou? Veľakrát nie. Mimochodom, Surfshark sa chváli tým, že celkovo disponuje viac ako 3200 servermi naprieč 63 krajinami sveta. Jednou z ďalších častých otázok, pri kúpe VPN služieb by malo byť, či poskytovateľ obmedzuje objem povolených prenesených dát. V prípade Surfshark sa nebudete musieť obmedzovať. Môžete preniesť toľko dát, ako budete potrebovať. Môžete tak kľudne sledovať filmy, seriály a videá, ktoré nie sú u nás dostupné. Mimochodom, tok dát je šifrovaný pomocou šifrovacieho štandardu AES-256.

Na čo všetko môžete využiť VPN?

Využitie VPN je pomerne široké. Vo všeobecnosti VPN služby fungujú na to, aby sme zamaskovali svoju IP adresu a tým aj aktivitu na internete. Má ale tento typ služieb aj iné využitie? Veruže áno, má. Napríklad pomocou zmeny vašej IP adresy viete zmeniť cenu viacerých produktov a služieb. Taký YouTube Premium v našich končinách aktuálne stojí cez 7€/mesiac, ale potom, ako si zmeníte IP adresu na Indiu, tak si ho môžete zakúpiť už za 2€/mesiac.

Môžete pristupovať ku zakázanému obsahu

Rovnako pomocou VPN môžete pristupovať k obsahu, ktorý je vo vašej krajine zakázaný. Nemusí ísť pritom len o cenzúru ako takú. Mnohé video platformy nemôžu streamovať obsah mimo krajín, na ktoré im to povoľuje licencia. Prípadne televízie nemôžu sprístupňovať obsah tretích strán mimo svojej domovskej krajiny. Aj tu môžete využiť VPN, aby ste pred prevádzkovateľom služby deklaroval, že pristupujete k jeho stránke z povoleného regiónu.

Vyššia bezpečnosť pri surfovaní na cez verejné Wi-Fi

Využívate verejné Wi-Fi siete? Vedeli ste, že prevádzkovatelia týchto sietí môžu potenciálne sledovať vašu aktivitu? Ide o typ útoku man-in-the-middle, teda muž uprostred. V tomto prípade pomocou VPN služieb viete šifrovať vašu komunikáciu a tým pádom sa vyhnete možnému špehovaniu.

Oplatí sa Surfshark VPN?

Ako sme v úvode uviedli, tak Surfshark je platenou službou. Mesačný poplatok za využívanie VPN ale nie je veľký, ako by ste si mohli myslieť. Stojí totiž okolo 2€/mesiac za podmienky, že si ho predplatíte na dlhšie časové obdobie. Inými slovami, stojí ako jedna bageta, čo nie je vôbec veľa.

Surfshark VPN nájdeš tu

Surfshark neobmedzuje rýchlosť prenosu dát a ani objem prenesených dát. Rovnako ponúka aj mnoho dodatočných funkcií. K dispozícii máte aj servery naprieč 60 krajinami. Môžeme tak vrelo odporúčať službu, neoľutujete.

Pokračovať v čítaní
Môže sa vám tiež páčiť...
Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac Recenzie

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor