Spojiť sa s nami

Vie vás VPN ochrániť pred útokom hackera?

VPN hacker

Bezpečnosť

Vie vás VPN ochrániť pred útokom hackera?

Pri pomyslení na ochranu pred hackerským útokom mnohí z nás rozmýšľajú nad rôznymi antivírusovými programami, ktoré škodlivému kódu zabránia v činnosti. No úplne na škodu nemusia byť ani služby VPN. Tie totiž v internetovom prostredí fungujú ako taký nárazník voči nepríjemnostiam, na ktoré môžete natrafiť. Ochráni vás ale VPN pred hackermi? Na informáciu upozornil web techradar.com.

IP adresa

Zrejme najdôležitejšou funkcionalitou VPN, ktorá vás ochráni pred útokom hackera je zmena IP adresy, respektíve jej skrytie. Na rôzne internetové stránky sa totiž s pomocou VPN pripájame cez server poskytovateľa danej služby a nie priamo z nášho počítača. To znamená, že web, na ktorý sa pripájame, nemá prístup k našej skutočnej IP adrese. Takto sa k nej nevie dostať ani útočník, ktorému to znemožňuje vykonať isté druhy útokov.

Zdroj: pixabay

Ide napríklad o útok typu Man-in-the-Middle. Pri tomto útoku sa hacker snaží využiť slabé miesta v sieti a následne ako keby odpočúva vašu komunikáciu s webom, ktorý navštevujete. Získať tak vie rôzne citlivé údaje. No ešte populárnejší je útok DDoS. Ide o diaľkové odopretie služby. Množstvo počítačov v jeden moment doslova zaplaví vašu sieť, čo ju mimoriadne spomalí, prípadne ju úplne zhodí.

Oblasti, kde VPN nestačí

Samotná VPN ale určite nie je dokonalá a neochráni vás pred každým útokom. To si dobre uvedomujú aj útočníci, ktorí sa skôr zameriavajú na rôzne metódy phishingu, prípadne na rozosielanie malwaru. Žiadna služba totiž nevie zabezpečiť, že nekliknete na škodlivý odkaz. Aj na to ale myslia poskytovatelia služieb VPN, ktorí ako dodatkové služby poskytujú rôzne funkcionality, ktoré vám pomôžu k vylepšeniu ochrany a súkromia na internete.

Mnohí poskytovatelia poskytujú balíky bezpečnosti, ktoré vás napríklad chránia pred navštívením rizikového webu. Tieto stránky pravidelné preverujú a zisťujú napríklad prítomnosť malwaru v súboroch, ktoré sa na danej stránke dajú stiahnuť. V prípade navštívenia takéhoto webu používateľa na chvíľu zastavia a na danú skutočnosť ho upozornia.

Ďalším užitočným nástrojom je určite aj blokovanie reklám, prípadne rôznych sledovacích kódov, ktoré sledujú a analyzujú vašu aktivitu na internete. Aj preto vedia byť služby VPN okrem ich základného poslania mimoriadne užitočné a vedia vám zvýšiť úroveň vášho zabezpečenia na internete.

Pred kúpou VPN služby si preto určite preštudujte aj doplnkové funkcie, ktoré služby ponúka. Niektorá služba vie byť síce o čosi lacnejšia, no nemusí ponúkať to, čo jej konkurencia. Preto vám taktiež odporúčame čítať rôzne recenzie, ktoré nájdete na internete, prípadne názory používateľov na internetových fórach.

Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac Bezpečnosť

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor