Spojiť sa s nami

Ako zvýšiť svoje zabezpečenie na verejnej Wi-Fi sieti?

verejná wi-fi sieť

Bezpečnosť

Ako zvýšiť svoje zabezpečenie na verejnej Wi-Fi sieti?

V istých chvíľach je potrebné pripojenie aj na verejnú Wi-Fi sieť. Okrem pripojenia zadarmo sa ale s týmto spôsobom pripojenia na sieť spája aj množstvo podvodov. Skúsený útočník totiž vie využiť nízku zabezpečenosť siete, prípadne zariadenia obete vo svoj prospech. Najčastejšie sa spomína v súvislosti s verejnými Wi-Fi kybernetický útok „man-in-the-middle“, teda muž uprostred. Ide o typ útoku, kedy útočník sleduje to, čo robíte na internete. Aj preto by ste vo chvíľach, kedy využívate verejnú Wi-Fi sieť mali dodržiavať isté bezpečnostné štandardy. Prípadnému útočníkovi tak sťažíte alebo úplne znemožníte jeho prácu. O čo ale ide? Poďme sa na to nižšie pozrieť.

Základné bezpečnostné kroky

Tieto kroky nesúvisia iba s používaním verejnej Wi-Fi siete, ale s používaním zariadenia v akejkoľvek situácii. Ide napríklad o používanie dvojfaktorového overovania, či už pomocou SMS správy, alebo overovacej aplikácie. Ak by aj útočník získal prístup k vašim prihlasovacím údajom, tak sú mu na nič, pretože nevie overiť identitu pomocou vášho zariadenia. Tieto overovacie kódy taktiež nikomu neposielajte ani ich inak nezverejňujte.

Zdroj: Cojetovpn.sk (Funkcia dvojfaktorovej auntentifikácie)

Samozrejmosťou je aj používanie kvalitného hesla, ktoré je pri každom účte odlišné. Správne heslo by malo byť kombináciou malých a veľkých znakov v spojení s číselnými či špeciálnymi znakmi. A posledným klasickým krokom je pravidelná aktualizácia systému a aplikácií, ktoré využívate. Pravidelné aktualizácie totiž vylepšujú stabilizáciu softvéru a taktiež jeho bezpečnosť a odolnosť voči rôznym útokom.

Využitie vlastných dát

Ak sa na internet potrebujete pripojiť prostredníctvom notebooku a máte dostupné dátové pripojenie, tak ho na to využite. Samotný smartfón sa totiž vie premeniť aj na Wi-Fi Hotspot a vy sa naň viete s notebookom pripojiť rovnako, ako na hociktorú inú Wi-Fi sieť. Niektoré smartfóny vedia dokonca zdieľať internetové pripojenie aj cez USB kábel, čím minimalizujete stratu dát, ktorá sa prenáša bezdrôtovo. Túto funkciu nájdete v nastaveniach smartfónu.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Využitie služieb VPN

Služby VPN pridávajú ďalšiu vrstvu ochrany medzi vás a internetový svet. Celá komunikácia medzi vami a stránkou, ktorú navštevujete je šifrovaná. To znamená, že keby sa k tejto komunikácií dostal útočník, ktorý je pripojený na rovnakú Wi-Fi sieť, tak by mu nič nepovedala a bola by pre neho zbytočná. Toto šifrovanie funguje spôsobom, že vo vašom zariadení sa zašifrujú dáta a následne sú odoslané na server tretej strany. Odtiaľ smeruje pokyn ďalej na internet a následne sa odpoveď, napríklad načítanie stránky, vracia späť rovnakou cestou, teda cez server tretej strany. Samozrejme, počas celého prenosu dát z bodu A do bodu B a naspäť, je šifrovanou.

Zdroj: pixabay.com

Okrem toho ponúkajú služby VPN rôzne iné výhody, ako napríklad obídenie rôznych geografických bariér, ktoré vidíme napríklad pri streamovacích službách. Aj preto využívanie VPN služieb určite odporúčame. Pred výberom konkrétnej služby si ale určite prečítajte recenzie, ktoré vám s výberom taktiež pomôžu.

Ideálne riešenie?

Jedno konkrétne riešenie problému s nízkou zabezpečenosťou verejných Wi-Fi sietí by sme asi hľadali márne. Ideálne je využívať kombináciu týchto riešení podľa toho, čo najviac pristane vám a podľa toho, ako často verejnú Wi-Fi sieť používate.

Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac Bezpečnosť

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor