Spojiť sa s nami

Ako vlastne zarábajú peniaze VPN služby, ktoré sú dostupné zadarmo?

vpn zadarmo

Bezpečnosť

Ako vlastne zarábajú peniaze VPN služby, ktoré sú dostupné zadarmo?

Nič nie je zadarmo. To platí aj pri poskytovateľoch VPN služieb. Nikto totiž nič nerobí len pre dobrý pocit, najmä ak ide finančne náročnú službu. Dobre si pamätajte, ak je niečo zadarmo, tak ste pravdepodobne produktom vy sám. Z čoho ale potom títo poskytovatelia zarábajú, ak si za svoje služby nepýtajú predplatné? Na informáciu upozornil web makeuseof.com.

Reklamy

Podobne ako pri väčšine aplikácií, ktoré sú v App Store či Obchode Play zadarmo, tak aj neplatené služby VPN zarábajú peniaze z reklám. Tie vedia byť samozrejme otravné, pretože sa vedia zobraziť v akýkoľvek moment. V mnohých prípadoch ide taktiež o reklamy, ktoré sa nedajú preskočiť. Vy tak môžete stráviť kopec času iba sledovaním reklám. Aj to je daň za bezplatnú službu.

Online aktivita

Údaje o online aktivite sú pre rôzne firmy neuveriteľne cenné. VPN služby majú k takýmto údajom priam exkluzívny prístup, pretože sprostredkúvajú kompletnú komunikáciu medzi vami a serverom, ktorý chcete navštíviť. Tieto údaje sú následne využité najmä na prispôsobenie reklám, o ktorých sme hovorili vyššie.

Podobné údaje sú uchovávané v súboroch Cookies. Tieto súbory sú na väčšine stránok a sleduje sa nimi vaša online aktivita. Aj tieto údaje sú mimoriadne cenné a prakticky nimi platíte za danú službu.

Bezplatné služby VPN vedia taktiež využiť nielen vedomosti ohľadom vašej online aktivity, ale aj to, z akého zariadenia a odkiaľ sa na stránky prihlasujete. Preto si tieto platby pomocou vlastných údajov nemusíte ihneď uvedomiť, no v skutočnosti možno platíte viac, než v prípade platenej služby.

Len pre zaujímavosť, nedávny prieskum odhalil, že takmer 40% bezplatných VPN služieb nejakým spôsobom spracúva údaje o používateľoch. Môže ísť napríklad o predaj údajov o aktivite používateľa tretím stranám. Inými slovami, pri používané bezplatných VPN častokrát stráca zmysel, aby sme používali tento typ služby.

Možnosť upgradu

Mnohé služby, ktoré sú zadarmo, využívajú takzvaný model freemium aplikácie. Tá je dostupná zadarmo, no s mimoriadne osekanými možnosťami. Môže ísť napríklad o obmedzenie rýchlosti prenosu, či objemu dát, ktorý môžete preniesť. Väčšina služieb ale ponúka aj platené možnosti predplatného. Tie sa vám odomknú iba v prípade, ak si zaplatíte upgrade na vyššiu verziu. Ide zväčša o odstránenie reklám alebo možnosť pripojenia sa na väčší počet serverov, ktoré v základnej verzii dostupné nie sú.

Zdroj: pixabay

Predávanie údajov

Ak neberieme do úvahy vyslovene podvodné služby, tak mnoho poskytovateľov vie speňažiť aj vaše prihlasovacie údaje, konkrétne vašu e-mailovú adresu. O takýto údaj je záujem najmä medzi podvodníkmi, ktorí na dané adresy zasielajú rôzne phishingové správy s cieľom oklamania používateľa.

Stojí ten risk za to?

Nevýhody VPN služieb, ktoré sú dostupné zadarmo sú jasné no to neznamená, že sa nemôžu vyskytnúť aj pri tých platených. Pred používaním akejkoľvek VPN služby si určite prečítajte recenzie, prípadne odpovede na rôznych internetových fórach.

Mimochodom, dôveryhodné VPN služby dnes stoja len pár € mesačne. Hovoríme o 2-4€, čo je cena jednej bagety s minerálkou. Na niektorých veciach sa jednoducho neoplatí šetriť.

Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac Bezpečnosť

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor