Spojiť sa s nami

5 vecí, na ktoré by ste mali používať VPN

vpn notebook

VPN

5 vecí, na ktoré by ste mali používať VPN

Pred kúpou VPN služby nám vie jej poskytovateľ nasľubovať mnoho. Prezentované sú mnohé riešenia, dokonca aj na problémy, ktoré nie sú. Poďme sa preto pozrieť na skutočné veci, na ktoré využijete služby VPN naplno.

Obídenie cenzúry

V mnohých krajinách funguje cenzúra. Na internete sa zjavia iba tie veci, ktoré povolí domáca vláda. Prípadne môže krajina blokovať prístup zahraničným návštevníkom prístup na web. Pomocou služieb VPN sa vedia obísť aj takéto bariéry a vy si tak viete zobraziť obsah danej stránky, ktorý je určený pre krajinu, v ktorej nie je cenzúra. Aj preto je logické, že mnohým vládam sa služby VPN nepáčia a sú v daných krajinách ilegálne. Urobiť tak môžete pomocou jednoduchej zmeny IP adresy do inej krajiny, odkiaľ je obsah povolený.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Príkladom je Čína, v ktorej je zakázaná sociálna sieť Facebook. Ak sa obyvateľ Číny chce pripojiť na Facebook, tak využije služby VPN, ktoré ho na danú stránku pripoja zo servera, ktorý sa nachádza mimo územia krajiny. Rovnako Čína ale blokuje pre niektoré krajiny sociálnu sieť Weibo.

Skrytie sa pred sledovaním

Priamym pripojením na rôzne stránky poskytujete mnohým stranám údaje, na základe ktorých vás vedia sledovať. Možné je napríklad zistiť odkiaľ a z akého zariadenia sa na web pripájate. VPN služby ale poskytujú ochrannú vrstvu, cez ktorú sa na daný web pripojíte. Vaše údaje, ako napríklad IP adresa tak ostanú utajené, čo zároveň zvyšuje vašu online bezpečnosť a anonymitu.

Využívanie torrentov

V mnohých európskych krajinách je problémom porušovanie autorských práv. K ideálnemu príkladu možno zaradiť sťahovanie súborov pomocou torrentov. Ak teda patríte k fanúšikom sťahovania softvéru a filmov týmto spôsobom, tak VPN služby využijete naplno. Ináč sa vystavujete možným problémom, ktoré s touto aktivitou môžu vzniknúť.

Streamovacie služby

Istú formu zábrany predstavujú streamovacie služby ako napríklad Netflix, ktorý obmedzuje svoju ponuku na základe vašej polohy. Vy si tak platíte za niečo, čo v skutočnosti nemôžete vidieť. Teda nie bez využitia VPN. Služby VPN vás vedia virtuálne preniesť napríklad do Spojených štátov, kde je ponuka filmov a seriálov oveľa väčšia. No a takýmto spôsobom môžete virtuálne cestovať po celom svete a prakticky odomknúť celý obsah streamovacej služby.

Zdroj: pixabay.com

Verejná Wi-Fi

Stále veľké množstvo útokov prebieha pomocou verejných Wi-Fi sietí. Útočník vie zneužiť verejnú Wi-Fi sieť a dostať sa tak do komunikácie medzi používateľom a webom, ktorý navštívi. Následky vedia byť katastrofálne. VPN ale kompletne šifruje celú túto komunikáciu, čo mimoriadne sťaží prácu útočníkovi, ktorý to vo väčšine prípadov vzdá.

Toto bolo 5 vecí a oblastí, v ktorých viete využiť služby VPN naplno.

Pridať komentár

Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login

Pridať reakciu

Zrušiť odpoveď

Viac VPN

Populárne články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahor