Nie je žiadnym tajomstvom, že v každej krajine prebieha na internete istá forma cenzúry. U nás sa viete stretnúť s nedostupným videom na YouTube, no napríklad v takej Číne je cenzúra na oveľa vyššej úrovni a je tam blokovaných množstvo stránok. Či už v Číne, alebo aj u nás sa ale nájdu rôzne možnosti na obídenie takejto bariéry. Ponúka sa na to viacero riešení, no tými najlepšími sú služby VPN a program Shadowsocks. Dnes sa pozrieme na to, ktorý z nich sa vám na internete hodí najviac. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.
Čo využitie proxy?
Pri vytváraní prekážok v pripojení používateľa sa prihliada na jeho IP adresu. Podľa toho vie sieť určiť, odkiaľ sa používateľ na web pripája. Preto treba nájsť spôsob, ako sa na web pripojiť s inou IP adresou. Pripojenie sa na web prostredníctvom inej IP adresy vie v mnohých vyvolať pocit, že ide o popis pripojenia cez proxy. Tie totiž umožňujú presmerovať tok vašej komunikácie s webom cez inú krajinu. Vy sa tak pomocou proxy viete premiestniť takmer kamkoľvek. Prečo ale proxy nie je tým správnym riešením?
Ide o to, že proxy nijako dané spojenie nešifrujú a poskytujú kompletné informácie aj o pôvodnom pripojení. Weby sa naučili takéto pripojenie rozpoznať a preto v mnohých prípadoch ani účinné nie je. V krajinách, kde je obchádzanie cenzúry zakázané vám dokonca vie takéto pripojenie pekne zavariť.
Shadowsocks
Pripojenie cez program Shadowsocks je veľmi podobné pripojeniu pomocou proxy. Shadowsocks ale posúva toto pripojenie na o čosi vyššiu úroveň. Ide totiž o vylepšený protokol, ktorého hlavná výsada je šifrovanie komunikácie.
Program Shadowsocks bol vyvinutý v Číne programátorom s prezývkou clowwindy a cieľom bolo samozrejme obídanie veľkej čínskej cenzúry. Vo svojej krajine mal ale daný programátor za svoj projekt značné problémy, preto musel program zanechať. Tento projekt ale pokračuje naďalej. Čo je taktiež jeho výhodou je fakt, že ide o open-source program, čiže nič neskrýva a každý môže nahliadnuť do jeho vnútra. Nevýhodou môže byť ale napríklad trochu ťažšie prvotné nastavenie, najmä pre neskúseného používateľa,
VPN
Služby VPN sú čitateľom nášho webu dobre známe. Taktiež vedia zabezpečiť pripojenie na web tak aby sa zdalo, že sa používateľ pripája z inej krajiny. Na to ale poskytovatelia VPN služieb využívajú svoje servery a celé pripojenie ide cez takzvaný VPN tunel, v ktorom je skutočne náročné, ba priam až nemožné pripojenie rozpoznať. Preto sú VPN čo sa týka bezpečnostina oveľa vyššej úrovni. Zároveň sú tieto služby oveľa jednoduchšie na používanie, čo je pre neskúseného používateľa často rozhodujúce. Okrem toho ponúkajú poskytovatelia VPN služieb množstvo iných výhod a preto sú dnes aj viac rozšírené a populárnejšie.
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)
Shadowsocks alebo VPN?
Výhody a nevýhody jednotlivých možností si musí zvážiť každý sám. Základným faktom pri porovnaní týchto služieb je to, že služby VPN sú na internete ľahšie rozpoznateľné, no ich prelomenie je veľmi zložité, kdežto pri Shadowsocks je detegovanie náročné, no prelomenie pripojenia ide jednoduchšie. Pri výbere určite zaváži aj cena. Program Shadowsocks je totiž zadarmo, no jeho individuálne nastavenie môže byť pre niekoho zložitejšie. Za VPN služby sa samozrejme vo väčšine prípadov platí, no sú jednoduchšie na používanie. Taktiež pri nich často máte množstvo iných výhod a funkcionalít v závislosti od poskytovateľa. Preto sa určite vyplatí vyskúšať obe možnosti a následne sa rozhodnúť pre alternatívu, ktorá vám vyhovuje viac.
Ak sa chcete zapojiť do diskusie k článku, tak sa musíte najskôr prihlásiť Login